Dekada na rzecz Romów w Europie

Z Romopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Dekada na rzecz Romów w Europie – inicjatywa 8 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej na rzecz poprawienia statusu społecznego i ekonomicznego oraz zmniejszenia dyskryminacji mniejszości romskiej (cygańskiej) w regionie.

Inicjatywa obejmuje lata 2005-2015. Jest to jeden z pierwszych, międzynarodowych projektów europejskich na rzecz poprawy życia Romów. Wcześniejsze działania, nawet te mające charakter ponadnarodowy, nigdy nie były prowadzone na tak dużym obszarze, przy zaangażowaniu tylu podmiotów i takiej ilości środków.

W akcji biorą udział: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Słowacja i Węgry, a także podmioty międzynarodowe, jak Komisja Europejska, Bank Światowy, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, International Romani Union, Open Society Foundations. W projekty i różnego rodzaju programy na rzecz Romów od wielu lat jest również zaangażowany filantrop George Soros, który również jest uczestnikiem tej inicjatywy.

W roku 2005 rządy wymienionych wyżej krajów rozpoczęły działania na rzecz zmniejszenia przepaści ekonomicznej i społecznej między Romami a resztą społeczeństwa i ograniczenia ubóstwa wśród Romów oraz ich dyskryminacji. Główne obszary programu to edukacja, mieszkalnictwo, zatrudnienie i zdrowie. Sekretariat zarządzający akcją znajduje się w Budapeszcie, a poszczególne kraje uczestniczące w programie obejmują roczne prezydencje.

Z dotychczasowych relacji wiadomo, że inicjatywa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, a sytuacja Romów nie uległa znacznej poprawie.

Bibliografia:

  • J. Talewicz-Kwiatkowska, Wpływ aktywności Unii Europejskiej na położenie społeczne Romów w Polsce, Kraków 2013.
  • M. Szewczyk, Unia Europejska i Romowie – System wobec kultury etnicznej, Tarnów 2013.

Linki zewnętrzne: