Egipt

Z Romopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Egipt – według niepotwierdzonych teorii Romowie mieli pochodzić z Egiptu. Przez wieki powstało wiele legend i podań, dotyczących pochodzenia Romów. Najczęstsza i – jak się okazało błędna – była wersja o ich pochodzeniu z Egiptu. Od tego rzekomego egipskiego pochodzenia nazywano Cyganów dziećmi Egiptu, Gypsies (dawniej Egyptians), Gitanos (dawniej Egyptiano, Egyptianos) lub Gitanes.

Romowie przybywając na tereny dzisiejszej Europy mówili o sobie, że są uciekinierami prześladowanymi za wiarę, pokutnikami i pielgrzymami z Małego Egiptu. W średniowieczu Małym Egiptem nazywano trzy różne krainy Azji Mniejszej i Grecji. Stanowiły one etapy w wędrówce Romów do Europy, którzy szli od południowego wschodu ku północnemu zachodowi.

Pierwsza wzmianka historyczna o Cyganach w Europie pochodzi z połowy XI w. i mówi o romskiej obecności w Konstantynopolu. Zamieszczona jest w Żywocie Jerzego Mtharsmindel z Góry Athos i wspomnieniach o ludziach zwanych „Asincan, znanych czarodziejach i łotrzykach”.

Studia językoznawców i historyków pozwoliły odrzucić tezę o pochodzeniu Romów z Egiptu. Zobacz więcej o pochodzeniu Romów z terenów dzisiejszych Indii.

Bibliografia:

  • J. Balkowski, M. Różycka, Romowie-Roma-Romani, Fundacja Integracji Społecznej Prom, Wrocław 2008.
  • A. Bartosz, Nie bój się Cygana. Na dara Romestar, Sejny 2004.
  • J. Ficowski, Cyganie na polskich drogach, Kraków 1985.
  • A. Fraser, Dzieje Cyganów, Warszawa 2001.
  • A. Mirga, L. Mróz, Cyganie. Odmienność i nietolerancja, Warszawa 1994.


Linki zewnętrzne: