Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów (2 sierpnia)

Z Romopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów (2 sierpnia) – święto upamiętniające jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Romów, likwidację w KL Auschwitz II-Birkenau w 1944 r. cygańskiego obozu rodzinnego, tzw. Zigeunerlager.

W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zamordowali w komorach gazowych Birkenau 2897 romskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Ogółem w Auschwitz zginęło ponad 20 tysięcy Romów spośród około 23 tysięcy deportowanych z 14 krajów.

W dniach 21-23 listopada 1996 r. w Oświęcimiu, z inicjatywy Stowarzyszenia Romów w Polsce, zorganizowana została konferencja „Zagłada – Pamięć − Nadzieja”, w której udział wzięli liderzy romscy z 10 państw Europy i Stanów Zjednoczonych. Na zakończenie obrad ogłoszono dzień 2 sierpnia każdego roku Międzynarodowym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów. Stowarzyszenie Romów w Polsce zostało wskazane jako główny organizator obchodów.

Od 1997 r. w Muzeum Auschwitz-Birkenau odbywają się spotkania przedstawicieli Romów z reprezentantami rządów państw Europy, mające na celu uczczenie pamięci poległych Romów oraz ofiar romskiego Holocaustu w Europie. 29 lipca 2011 r. Sejm RP uchwalił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Honorowy patronat nad pierwszymi obchodami święta objął Prezydent Polski Bronisław Komorowski.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów ma duże znaczenie dla budowania wspólnoty i świadomości jednej historii. Podobnie jak hymn i flaga Romów, a także Międzynarodowy Dzień Romów ustanowiony w rocznicę I Światowego Kongresu Romów (zorganizowanego 8 kwietnia 1971 r. w Orpington koło Londynu).

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów jest okazją do poszerzenia wiedzy o społeczności romskiej, godnego upamiętnienia ofiar Porrajmos (Samudaripen). Dbałość o godne uczczenie ofiar i pamięć o tragicznych wydarzeniach, a także ustanowienie symboli narodowych przez Romów świadczy o świadomości ich znaczenia i potrzebie jednoczenia wokół nich wszystkich grup romskich.

Bibliografia:

  • A. Bartosz, Nie bój się Cygana. Na dara Romestar, Sejny 2004.
  • S. Kapralski, Naród z popiołów. Pamięć zagłady a tożsamość Romów, Warszawa 2012.
  • Zagłada Sinti i Romów – Katalog stałej wystawy w Państwowym Muzeum KL Auschwitz- Birkenau – Dokumentations und Kulturzentrum Deutscher Sint und Roma – Heidelberg 2003, edycja polska: Stowarzyszenie Romów w Polsce – Romski Instytut Historyczny.

Linki zewnętrzne: