Socjologiczne determinanty nietolerancji wobec Romów

Z Romopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Socjologiczne determinanty nietolerancji wobec Romów – dokumentowaniem przypadków łamania prawa i dyskryminacji wobec Romów zajmują się romskie i nieromskie organizacje pozarządowe, a także Punkt Kontaktowy ds. Romów i Sinti Biura Demokratycznych Instytucji i Praw Człowieka OBWE oraz Europejskie Centrum Praw Romów (European Roma Rights Centre).

Dokumentacja dotycząca aktów nietolerancji wobec Romów jest obszerna i ciągle się powiększa. Obejmuje przypadki tzw. hate speech (wypowiedzi tchnące nienawiścią) w mediach, przymusowego przesiedlania, deportacji uchodźców i poszukujących azylu, odbierania obywatelstwa i pozbawiania prawa pobytu, odmawiania pracy, mieszkania i wstępu do pomieszczeń użyteczności publicznej z powodu przynależności etnicznej, jak również gwałtowne ataki rasistowskich grup (takich jak neonaziści czy skinheadzi), a także ataki tłumów w różnych miejscowościach (m.in. Konin, Oświęcim, Mława, Żywiec, Kęty, Świebodzice, Handlova, Usti nad Łabą).

Odrębnym rodzajem dyskryminacji są przypadki brutalności policji czy przypadki zaniechania przez nią ochrony Romów przed przemocą i atakami. Odnotowywane są pojawiające się na murach graffiti o treściach antycygańskich, rasistowskich. W wielu raportach Romowie skarżą się na stronnicze, dyskryminacyjne i niesprawiedliwe stosowanie prawa.

Przytoczone przypadki nietolerancji wzmacniają przekonanie Romów, że administracji państwowej brakuje woli, by działać zgodnie z literą prawa, którego respektowania się od Romów oczekuje. W wyniku niekorzystnej sytuacji społecznej Romowie często wyjeżdżają z miejsca zamieszkania.

Romowie podejmują działania zmierzające do utworzenia struktur organizacyjnych, posiadających osobowość prawną, zdolnych do reprezentowania interesów romskich. Jest to możliwe dzięki coraz większej liczbie romskiej inteligencji i kształtowaniu się świadomości narodowej.

Bibliografia:

  • A. Bartosz, Nie bój się Cygana. Na dara Romestar, Sejny 2004.
  • M. G. Gerlich, Graffiti a problem „obcego“, „Dialog-Pheniben”, 2001, nr 2/3.
  • S. Kapralski, Naród z popiołów. Pamięć zagłady a tożsamość Romów, Warszawa 2012.
  • Ł. Kwadrans, Nietolerancja wobec mniejszości narodowych i grup etnicznych: przykład Romów, „Sprawy Narodowościowe. Seria Nowa” 2004, z. 24-25.
  • A. Mirga, L. Mróz, Cyganie. Odmienność i nietolerancja, Warszawa 1994.

Linki zewnętrzne: