Zawody romskie

Z Romopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zawody romskie – tradycyjnie: kowalstwo, handel końmi, wróżbiarstwo i muzykowanie. To podstawowe źródła zarobkowania, z którymi kojarzymy Romów. Do dzisiaj przetrwały wróżki oraz cygańscy muzycy.

Kowale, kotlarze

W karpackich wioskach romscy kowale naprawiali narzędzia rolnicze i podkuwali konie. Byli cenieni jako fachowcy, a ich usługi były niedrogie. Pokrewną profesją zajmowali się w Polsce Kełderasze, a także przedstawiciele innych grup, którzy przejęli od Kełderaszy kotlarski fach. Kotlarze pracowali przy wyrobie i bieleniu (emaliowaniu) miedzianych naczyń i kotłów dla gospodarstw domowych. Dzięki swoim umiejętnościom szybko się wzbogacali w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W wielu domach wiszą jeszcze patelnie cygańskie jako pamiątka minionych dni.

Handel

Współcześnie najpowszechniejszym zajęciem wśród Romów jest handel. Dzięki rodzinnym powiązaniom z zagranicą zarabiają na sprowadzaniu używanych samochodów, handlu tekstyliami, wełną, dywanami oraz, od wielu już lat, starociami i antykami. Niektórzy inwestują w środki trwałe – sklepy, restauracje, nieruchomości, stacje benzynowe.

Problemy z zatrudnieniem i zawody zakazane

Władze PRL próbowały nakłonić Romów do pracy w zawodach, z którymi nigdy wcześniej nie mieli oni do czynienia lub których wykonywać nie mogli bez odrzucenia zasad swojej kultury. Jedną z głównych przyczyn bezrobocia wśród Romów jest obecnie słabe wykształcenie (często analfabetyzm oraz niedostateczna znajomość języka polskiego), brak kwalifikacji, ale również niechęć pracodawców do zatrudniania Romów. Romanipen określa też, jakie zawody Romowie mogą podejmować. Np. Cyganie z grupy Polska Roma nie mogą być lekarzami, policjantami ani sprzątać ulic. To ostatnie zajęcie nie jest zabronione w społeczności Romów Karpackich.

Bibliografia

  • A. Bartosz, Nie bój się Cygana. Na dara Romestar, Sejny 2004.
  • J. Ficowski, Cyganie na polskich drogach, Kraków 1985.
  • A. Fraser, Dzieje Cyganów, Warszawa 2001.
  • A. Mirga, L. Mróz, Cyganie. Odmienność i nietolerancja, Warszawa 1994.
  • Polityka wspierania romskiej mniejszości etnicznej na rynku pracy, red. M. Zawicki, A. Paszko, Kraków 2010.
  • K. Gierliński, Profesje Romskie, Fundacja Integracji Społecznej Prom, Wrocław 2012.

Linki zewnętrzne